• Helena Sulcova

I bůh kouří, jinak by nemohla být oblačnost...

Té zprávě jsem nemohla uvěřit. Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera. Bylo mu 72 let. Ještě předevčírem promlouval na  Kongresu ODS v Praze.


S Jaroslavem Kuberou jsem dělala mnoho rozhovorů. Vždy to byl skvělý host a sázka na jistotu, že se diváci či posluchači nebudou ani vteřinu nudit. Byl zábavný, příjemný a nekorektní. Vzpomínám si třeba, jak mi v roce 2007 v Pressklubu na Frekvenci 1 říkal, že navrhuje, aby se senátorkami mohly stávat pouze ženy do třicítky. "Těch třicet by měl být vrchní věk, do kdy můžou být senátorky," uvedl tehdy. A o věku žen vtipkoval také třeba v rozhovoru pro Expres.cz: "Pětadvacítkám říkám: Jste krásná, ale škoda, že jste pro mě stará." Ani za takové výroky mu nestály pod okny aktivistky ženské lobby. Snad i ony uznávaly, že jde o svérázný humor, navíc od člověka, žijícího od roku 1968 ve šťastném manželství.  

Jaroslav Kubera měl nejen vtip, ale i noblesu a s tou dokázal mluvit o "ekoteroristech", "dobrotrusech" nebo přirovnávat Evropskou unii k Sovětskému svazu, aniž by byl za to popotahován tři dny v médiích, 

Nezapomenutelný byl jeho boj proti zákonu, který zakazoval kouření v restauracích. Kubera byl sám vášnivý kuřák a nikdy se tím netajil. "I bůh kouří, jinak by nemohla být oblačnost, bylo by stále jasno a upekli bychom se," byla jedna z jeho legendárních vět.

Jaroslav Kubera byl nezaměnitelný a opravdu netradiční politik. Když se předloni ucházel a nakonec i stal předsedou Senátu bylo mu jasné, že některé výroky už si nebude moci dovolit. "Musím vystupovat jinak, než jsem vystupoval dosud," říkal tehdy v ČT a mluvil o přerodu politika ve státníka a nepochybně měl na to, se státníkem stát.

Jaroslav Kubera nebyl na Facebooku, Instagramu či Twitteru. Byl mezi lidmi. A i bez nákladných kampaní a drahých poradců všeho druhu  byl od roku 1994 v čele Teplic, šestkrát tam výhrál volby a od roku 2000 jej opakovaně zvolili také do Senátu, který nakonec i vedl a stal se tak druhým nejvýše postaveným politikem v Česku. Často žertoval o tom, že za pár let bude prezidentem. I když možná to ani vtip nebyl a vážně si to přál. Ostatně z postu šéfa Senátu už je to výš jen na Pražský hrad. Jaroslav Kubera byl výraznou osobností a druhý Kubera v politice není. Každý prostě není nahraditelný. 


#kubera #politika #teplice #cesko