• Helena Sulcova

Německá novinářka: Merkelová nemá charisma!

Aktualizováno: 16. 12. 2019

Alexandra Mostýn je německá novinářka, která už 23 let žije v Praze. O dění v Česku píše pro německý deník taz (Die Tageszeitung). Pozorně sleduje českou a německou politiku a v rozhovoru si nebere servítky. Podívejte se na video a nezapomeňte dát "odběr" mému kanálu.Babiš by se podle Alexandry Mostýn do vrcholné politiky v Německu nikdy nedostal. Merkelová zase není moc charismatická a říká jen fráze, myslí si novinářka. V Německu je momentálně velkým tématem ekologie a tamní Zelení jsou neuustále silnější politickou stranou. 


Můžete ještě používat v Německu plastové příbory? Nebo už jsou za to postihy? 


Postihy zatím nejsou. Lidé se je ale snaží čím dál méně používat, alespoň navenek. Když se  podívám na demonstrace Fridays for Future (páteční protesty žáků a studentů za lepší klima) třeba v mém rodném městě, tak lidé vnímají,  jaký nepořádek a kolik plastů tam po sobě zanechají. 


Takže studenti jen moralizují ...


Přesně. Je to dvojí metr. 


Ve volbách do Evropského parlamentu v Německu velmi uspěli Zelení. Skončili na druhém místě. Je tedy ekologie v Německu hlavním tématem? 


Ekologie je důležité téma, které souvisí s jinými tématy. Ale já to vidím spíš jako náhradní nábožesntví. 


Tedy, že lidé už nevěří v Boha, ale věří ve švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou? 


Ano. Nebo to, co jim dříve dávala návštěva kostela, jim dnes dává boj proti klimatickým změnám. 


Proč by se v Německu nikdy do politiky nedostal Andrej Babiš? Proč Alexandra ráda žije v Praze? A čím to, že německá média příliš nezajímá dění v Česku? Vše je ve videu.