• Helena Sulcova

Nezdravé Česko? Jen do chvíle než si ověříte fakta


Také jste zaregistrovali zprávu o tom, že #Češi jsou nejméně zdravým národem světa? Zvěřejnil ji před časem #TheIndependent a objevila se hojně i v českých médiích.

Nutno říct, že v Česku tuto studii bral vážně jen málokdo.

Dokonce ani ministerstvo zdravotnictví po jejím zvěřejnění nepřišlo s dalším nápadem, jak udělat lidem život "zdravější" (rozuměj komplikovanější).


The Independent s titulkem Česko jmenováno nejméně zdravou zemí světa šlápl vedle už fotkou k článku. Je na ní #břicho (to k nám možná i jde - stejně tak jako třeba k Němcům), #pivo (to je také v pořádku - fakt ho vypijeme nejvíce na světě), ale hranolky a #hamburger?

To si redakce měla dát víc záležet. Fotka, kde by bylo břicho, pivo a třeba knedlíky s vepřovým, by byla ještě lepším kýčem.


Ale chápu, že v redakci na to neměli čas. Kdyby měli, tak by si možná #studii pořádně zanalyzovali a možná ji ani nevydávali.

Famózní je například věta, že východní#Evropa je nejméně zdravý region na světě, protože v první desítce je devět z deseti zemí z "východní" Evropy.  The Independent vzal studii, popsal pořadí, přidal pár #klišé o nezdravém životním stylu #východoevropanů a bylo to.

Pokud jste po přečtění jejich článku, chtěli roztrhat svou zdravotní kartu, vyhodit z ledničky slaninu a rychle si vzít teplákovku a vyrazit do fitka, tak zadržte... No dobře, udělat to můžete, ale kvůli sobě, ne kvůli této studii. 

Britský týdeník #TheSpectator se na studii (na rozdíl od Independentu a mnohých dalších papoušků) podíval pořádně. Jejich článek si můžete přečíst zde. A pokud si chcete procvičit češtinu tak si o článku Spectatoru přečtěte na Echu


Co zjistil The Spectator? 


Podívejme se na zdroj studie, společnost #Cosmic Compare: Není to žádná vědecká instituce, ze které bychom se měli postavit do pozoru. Na jejich stránkách najdete srovnání cen #plastických #operací

A jak autoři přišli na to, že jsou Češi nejméně zdravou zemí a naopak na druhém konci žebříčku je #Afghánistán jako nejzdravější země na světě? 


Studie podle Spectatoru předpokládala, že země, které mají vysokou spotřebu alkoholu, kde se hodně kouří a lidé jsou obézní, jsou země nezdravé, zatímco země, kde se málo kouří a pije alkohol a lidé nejsou obézní, jsou země zdravé.


Autoři studie prý nepoužili žádná jiná kriteria. Například se nezabývali nemocemi nebo nedostatkem jídla v zemích, neřešili násilí ani podvýživu.

Pokud národ nesplňuje tři puritánské principy západního "veřejného zdraví", tak je nezdravý a hotovo dvacet. 

Jak dále píše The Spectator, studie ani neřeší všude dostupná fakta, Například naděje na dožití, která je v Česku 79 let, zatímco v Afghánistánu 61 let. Týdeník také uvádí mnohem důvěryhodnější žebříček zveřejněný letos v srpnu agenturou #Bloomberg, podle kterého je Česko 30. nejzdravější zemí světa (1. je #Itálie, #USA 34.).   


Takže na studii o nezdravém Česku, kterou okomentoval kde kdo, aniž by si zjistil #fakta, můžeme zase klidně zapomenout. 

ZDROJ: The Independent, Cosmic Compare, The Spectator, Echo24