• Helena Sulcova

Pekárková: Demonstrovat jdu! Snad se změní vláda!

Aktualizováno: 16. 12. 2019

Spisovatelka Iva Pekárková žije už 13 let v Londýně. Píše knížky, pravidelně publikuje v novinách a rádiu. Ještě před revolucí emigrovala. Přes Rakousko se dostala do USA, kde se živila i jako taxikářka. Iva umí báječně povídat, a to nejen o svých knížkách. Sleduje nekonečná vyjednávání o vystoupení Británie z Evropské unie. Názor má také na politické dění v Česku, kam přijela na pár dní z Londýna.


Text: Helena Šulcová

Foto: Kenneth Osieme Odozi


Sledujeme, jak Británie odchází z Evropské unie. Neláká vás napsat knihu o brexitu?


Upřimně řečeno ne. Myslím si, že je to něco, co možná bude zpracováno tak jako velké události, například světové války, až deset let poté.


Nebyla by to ale dobrá detektivka, nebo třeba milostný román?


Milostný román? Tak mohu tak zkusit, ale ne dříve než za takových deset let. Taková událost musí uzrát.


Jak budete vzpomínat na britskou premiérku Theresu Mayovou, která v těchto dnech odchází ze své funkce?


Budu na ni vzpomínat jako na zničenou dámu, která po pár letech v úřadu zestárla o patnáct nebo dvacet let. V podstatě ji utrápili. Její politická přesvědčení neodpovídají těm mým, ale nezbývá mi nic jiného než ji upřimně litovat a uznat, že dělala, co mohla.


Říkáváte o sobě, že jste líná.


To jsem, ano!


Jak může líný člověk napsat třicet knih?


Ještě jich není třicet.


Ale skoro...


Některé jsou udělány z blogů, nebo jsou to cestopisy a to se píše samo.


Jak se projevuje ta vaše lenost?


Moje lenost se projevuje za prvé tak, že jsem sova. Tedy vstávat ráno pro mě není úplně ono. A další věc, když se k ničemu nedonutím, tak jsem schopná celý den nic nedělat.


To dokážu také..


Mám na tu lenost i filozofii. Čím víc času člověk v mládí prolenoší, tím víc zajímavých zkušeností získá, víc se dozví o světě z takových jiných stránek než jenom tím tunelovým viděním a to se mu potom může vyplatit. Já vlastně stále čerpám z toho, že jsem jako student měla spoustu času, jezdila jsem po světě, pokud to šlo, viděla jsem spoustu věcí a dodneška z toho těžím.


Jak se Iva dívá na českou politickou scénu? Proč vidí za popularitou Andreje Babiše ruskou propagandu? Jak se jí žije mezi různými kulturami a jak ji přijala rodina jejího přítele v Nigérii? Podívejte se na celý rozhovor: