• Helena Sulcova

Prezident jmenoval vládu. Bez Pocheho.

Aktualizováno: 19. 8. 2018

Tak máme novou vládu Andreje Babiše. Po osmi měsících od voleb je to vláda, která má šanci získat důvěru v Poslanecké sněmovně - byť tato důvěra bude vykoupena tím, že se vláda bude muset opřít o hlasy KSČM.


Helena Šulcová


Už to bylo trochu nudné. Tahanice o post ministra zahraničí trvaly několik týdnů a důstojné to nebylo pro nikoho ze zúčastněných. Miloš Zeman odmítal jmenovat europoslance Miroslava Pocheho. Podle prezidenta má příliš pozitivní vztah k migraci. Poche nakonec na Hrad ani nedorazil a řízením "zamini" byl pověřen předseda ČSSD Jan Hamáček, nový ministr vnitra.


Končí nedůstojná taškařice

Zeman si může mnout ruce a zapálit další trenky, tuto nedůstojnou taškařici vyhrál na plné čáře. K výhře mu ovšem pomohli šéfové vládních stran ČSSD a hnutí ANO. Sociální demokraté sice dělali ramena, ale nakonec si na Zemana netroufnou. Jan Hamáček Pocheho nejmenování chce řešit. A víte jak? Domluvou. Hmm. Z toho se Zemanovi fakt nerozklepe ani jedno bolavé koleno.


A nic se Zemanovým ohnutím Ústavy neudělá ani Andrej Babiš. „Určitě nikdo není zvědavý na nějaké spory, občané čekají na stabilní vládu. Vláda byla jmenována,“ řekl Babiš podle Idnesu. Jinými slovy, žádnou kompetenční žalobu Babiš na Zemana nepodá.


Uf!

Tak a máme to. 11. července vláda dostane v Poslanecké sněmovně důvěru. Pořádně si přitom zanadáváme na komunisty. Značná část Čechů už ale bude tou dobou na Makarské a bude jim to všechno tak nějak jedno. A co teprve v září. To už si na jmenování/nejmenování Pocheho nevzpomene vůbec nikdo.


Dá si někdo šampaňské?Foto: ČT, Screenshots

 

Doporučuji:

Prezident nejmenuje Pocheho. Je to protiústavní, říká bývalý premiér Jiří Paroubek

Mluvila jsem s ním včera v pořadu Den podle Heleny Šulcové v Českém rozhlase PLUS. Poslechněte si také, jak celou situaci hodnotí komentátor Radko Kubičko.

https://plus.rozhlas.cz/temata-podle-heleny-sulcove-7554500